Baca Şapkası

Çatı üzerindeki bacanın, çatı mahyasını veya yanındaki en yüksek yapıyı en az yarım metre mümkünse 1 metre geçmesi gerekmektedir. Bacanıza yakın mesafede bulunan daha yüksek bir yapı bacanın sağlıklı çekişini engeller.

Çatı üzerindeki bacanızda dikkat etmeniz gereken bir başka önemli kriter baca şapkanızdır. İdeal bir baca şapkasının en önemli özelliği; Lodos, Poyraz gibi ters rüzgarlı havalarda bacanın geri basmasını ve yağmur suyunun baca içerisine girmesini engelliyor olmasıdır. Bunun için, 3 katlı, 45° eğimli koruma kanatları olan alüminyum esaslı baca şapkalarını tercih etmelisiniz. Bu tip baca şapkaları; şöminenizde tütme ve düşük randımanlı çekiş olmasını engellemenin dışında, bacanızı kuşların yuva yaparak tıkamasını da engeller. Her türlü iklim şartlarına uyum sağlar.

Şantiyelerde baca şapkalarının basit bir şekilde yapımı sırasında ödenen malzeme ve işçilik ücretleri puantaja göre belirlendiği için bu maliyetlerin ekonomik olduğu sanılmaktadır. Aslında doğru bir çözüm her zaman daha ekonomik sonuçlar verir.

Bacaya uygulanan Baca Şapkası’nın ya da baca kapağının fiyat analizi yapıldığında  çok daha ucuza geldiği, daha estetik olduğu, çatı özelliklerinde yapısıyla mimari görünüşü ön plana çıkarak çatınıza zengin bir görünüm kattığı ve problemsiz çalıştığı görülür.

SİZ DE BACA ŞAPKASI İŞLERİNİZ İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ...

web tasarım : webzane